Kış Aylarına Özel Rustik Dekorasyon Önerileri

Son yıllarda geleneksel Rustik dekorasyon anlayışından ziyade daha farklı bir düşünce yapısının ürünü olarak ortaya çıkan ve çıktığı günden bu yana hem dünyada hem de ülkemizde pek çok ev sahibinin gönlüne taht kuran dekorasyon konseptlerinden birisi de rustik tasarımlardır. Rustik tasarımlarla ilgili dekorasyon fikirlerine çeşitli örnekler vermeden önce ülkemiz için diğer tasarım türlerine göre yeni sayılabilecek bu tasarım akımını biraz daha detaylı açıklamakta fayda vardır.

Rustik Dekorasyon Akımı Nedir?

İnsanoğlunun modernleşme sürecinde yıllar geçtikçe doğaya duyduğu artan özlem neticesinde yöneldiği rustik dekorasyon akımı, temel olarak olabildiğince doğallıktan geçmektedir. Rustik bir tasarım anlayışını benimseyen kişilerin evleri konsepte uygun ve doğru şekilde dizayn edildiği takdirde kapıdan girildiği andan itibaren diğer evlerden farklılığını hissettirmektedir.

Evlerde Rustik Dekorasyon Nasıl Sağlanabilir?

Pek çok kişinin düşündüğünün aksine rustik dekorasyon konseptini evin bölümlerinde hayata geçirmek o kadar da zor değildir. Yapılması gereken tek şey; bu tasarımın gerçekten ne istediğini bilmek ve kurallarına uygun olacak şekilde evlere uygulamaktır. Rustik dekorasyonda öncelikli olarak; mümkün olduğunca doğal eşyaya yer verilmesi gereklidir. Düzenli ve titiz bir görüntüden ziyade salaş ve karmaşık bir görünüm rustik tasarımın daha iyi yansıtılmasını sağlayacaktır. Rustik konsept ile oluşturulan evlerin pek çoğu dışarıdan bakıldığında bir tür depo gibi de gözükebilmektedir.

Kış Mevsimine Özel Rustik Dekorasyon Fikirleri Nelerdir?

Kış mevsimini rustik bir dekorasyon ile evlere yansıtabilmek için en büyük yardımcıların keten ve ahşap olduğu iyi bilinmelidir. Bu dekorasyon türü konusunda iddialı olan ev sahipleri, eşyalarını ünlü markaların mobilya mağazalarından değil de eskicilerde satılan temiz mobilyalardan seçerse konsept konusunda çok daha başarılı olabilirler. Başkaları tarafından daha önceden kullanılmış eşyaları yeniden kullanmak istemeyenler ise mobilya yapan yerlere bu eşyaları götürerek üstlerinde ufak değişiklikler yaptırabilirler. Eski eşyalar konusunda bir diğer alternatif olarak eskimiş eşyalar yerine sıfır fakat görünüm olarak eskitme işlemi uygulanan mobilyalar da önerilebilir.

Eskitilmiş Mobilyalar ile Kış Konsepti

Rustik tasarımda kış aylarını yansıtabilmenin en güzel seçeneklerinden birisi olan eskitilmiş mobilyalar, ahşap eşyalar ya da rengi bir miktar kaçmış halılardan oluşabilir. Bunların dışında boyası akmış veya paslı metal eşyalar yine rustik konseptin yegane temsilcilerindendir. Sadece mobilyalarda değil, evin duvarlarında, tavanında ve zemininde de eskitilmiş dekor ürünlerine yer vermek istenilen görüntünün çok daha başarılı bir şekilde elde edilmesini sağlayacaktır. Bunun için ahşaptan yapılan kolonlar, tavana yapıştırılabilecek ahşap parçalar ve yerde laminant parke yerine ağaçtan üretilen parkeler kullanılması önerilebilir.

Kusursuz Görünüm Yerine Savaş Alanı Uygulaması

Kış aylarında rustik dekorasyon için kusursuz bir görünümden ziyade adeta savaş alanı izlenimi yaratmak çok daha ideal bir sonuç alınmasına imkan verecektir. Bu konuda yapılabilecek en iyi şey; eşyaları yerli yerinde tutmak yerine evin farklı köşelerine yerleştirmek olabilir.


Yorum Yaz

Merhaba sevgili ziyaretçi bu yazı için sizde yorumunuzu burada paylaşabilir veya diğer yorum sahiplerine cevap yazabilirsiniz.