Mutfak Dekorasyonu İçin Mavi Rengin Kullanımı

Salon ve oturma odası dekorasyonu kadar önem verilmesi gereken diğer yerlerden biri de mutfaklardır. Mutfak dekorasyonu yaparken genellikle kullanışlı eşyalar seçmeye özen gösterilse de renklerin göz ardı edilemeyen olumlu etkisinden de yararlanmak mutfakta geçirilen zamanların daha keyifli olmasını sağlayacaktır. Son yılların mutfak dekorasyonu örneklerinde sıkça karşımıza çıkan mavi, farklı ve sıra dışı bir mutfak dekorasyonuna sahip olmayı mümkün kılan renklerden biridir. Mavi rengin hâkim olduğu bir mutfakta vakit geçirmek büyük ölçüde huzur ve dinginlik verecektir.

Mutfak Dolaplarında Mavi Rengin Kullanımı Nasıl Olmalı?

Mutfak dekorasyonu denince aklımıza ilk olarak mutfak dolapları gelir. Genellikle krem ya da kahverengi tonlarında tercih edilen mutfak dolapları yerine mavi rengi kullanılarak iç açıcı ve enerjik bir mutfak dekorasyonuna sahip olunabilir. Mavi rengin birçok renge uyumlu olabilen bir renk olmasının avantajından da yararlanılarak renkli ve şık bir mutfak dekore etmek de bu sayede mümkün olacaktır.

Mutfak Dekorasyonu İçin Renk Seçimi Neye Göre Olmalıdır?

Dekorasyon sırasında pek çok kişi kendilerine sabit bir öge belirleyerek tüm renk seçimlerini buna göre yapmaktadır. Büyük ölçüde doğru olan bu davranış aynı zamanda kısıtlı renk seçeneklerine de sahip olmaya neden olacaktır. Bu noktada şık ve gösterişli bir mutfak dekorasyonu için belirli bir eşyayı baz almak yerine öncelikle hangi renk bir mutfak istendiğine karar verilmelidir. Bu sayede seçilen renk mavi ise birçok detayda mavi kullanılarak uyumlu bir mutfak dekore edilebilir.

Mavi Renk Mutfak Dekorasyonu İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Klasik görünümden uzak bir mutfak dekorasyonu için mavi en ideal renklerden biridir. Ancak sıradan bir mutfak dekorasyonuna nazaran da oldukça zor olan bir renktir. Mutfakta mavi renk tercih edilirken ilk olarak başlanacak yer mutfak dolaplarıdır. Dolapların mavi rengine uyum sağlayacak beyaz renkteki tezgâh ise mavi ve beyazın uyumunu beğenilere sunacaktır. Renk seçimi sonrasında mutfağın ne tarzda olacağı da mutlaka belirlenmesi gereken detaylardan biridir. Spor ya da avangard görünümde olması istenen mutfak için istenen tarza uygun seçimler yapılmalıdır. Spor bir mutfak için uygun olan mavi rengini doğru kullanarak hem kullanışlı hem de şık bir mutfağa sahip olunabilir.

Şık Bir Mavi Mutfak Dekorasyonu İçin İpuçları

Dekorasyonda renklerin zevklere göre olmasının yanı sıra nerelerde ve nasıl kullanılacağı da büyük önem taşımaktadır. Mavi mutfak tercihi gibi alışılmışın dışında olan bir tercihte renk uyumunun üst düzeyde olmasını gerektiren bir tercihtir. Mutfak dolabı, duvar rengi ve halı seçiminde mavi rengi baskın olarak kullanacaklar metal detaylarla mutfağı şık ve aydınlık gösterebilirler. Çoğunlukla mutfağın genelinde maviyi baskın olarak kullanıp küçük detaylarda maviye uygun renkleri tercih ederek oldukça uyumlu ve motivasyonu yüksek bir mutfak dekore edilebilir.


Yorum Yaz

Merhaba sevgili ziyaretçi bu yazı için sizde yorumunuzu burada paylaşabilir veya diğer yorum sahiplerine cevap yazabilirsiniz.