Ev Dekorasyonunda Ahşap Dekorlar Nasıl Kullanılmalı

Ahşap dekorlar olmadan bir ev dekorasyonunun düşünülemeyeceği kabul edilebilir. Ahşabın eve sıcaklık, yaşanmışlık kattığı artık biliniyor. Evi soğuk, mobilya mağazalarından çıkmış gibi bir görünümden kurtarmanın en iyi yolu ahşap mobilyaları, zeminleri ve dekorları doğru kullanabilmektir. Evde doğal bir dokunuşun en iyi alternatifi ahşaptır. Ancak kullanacağınız ahşabın rengi ve dokusu dekorasyon yaparken önemli detaylardandır.

Zeminde Ahşap Kullanımı

Evlerde zeminde genellikle soğuk görünümlü parkeler kullanılmaktadır. İmkânınız varsa öncelikle zemini değiştirmekle işe başlayabilirsiniz. Doğal ahşap görünümlü zemin kaplamaları, parkelere göre daha samimi bir görünüm kazandıracaktır. Zemin detaylarına evinizde merdiven varsa burada da yer verebilirsiniz. Mermer ya da fayans olan bir merdivendense ahşap merdiven daha akıllıca bir seçimdir.  Zeminlerde tercih edilecek ahşapların renginin ne çok koyu ne de çok açık olmaması gerekiyor.

Ahşap Mobilyalar Seçerken

Tamamı ahşap olan mobilyalar rahatsızlık verici olabilir. Bunun için mobilya üzerinde ahşabın detay olarak yer verildiği eşyalara yönelebilirsiniz. Örnek olarak kol kısımlarında sehpa olarak kullanılabilecek ahşap düzlemler olan kanepeler, sadece ayakları ahşap olan koltuklar ideal olabilir. Evinizde kullanacağınız sehpaların da metal ağırlıklı olmak yerine ahşap olmasına özen gösterebilirsiniz. Mobilyalarınızda kullanılacak ahşapların kaplama ya da boyama olması kullanım ömrünü kısaltacaktır. Bu nedenle doğal ağaçtan üretilmiş olanlara yönelebilirsiniz. Tamamı doğal ahşaptan üretilmiş, boya bile bulundurmayan bir masa ev dekorasyonunda oldukça şık olacaktır.

Ahşap Dekorlar

Günümüzde artık ahşaplar, çok farklı şekillerde kesilebilmektedir. Lazer kesimin hızla öne çıkmaya başladığı şu günlerde çok istediğiniz bir görseli geniş bir tabla üzerine lazer kesim sayesinde çizdirebilirsiniz. Basit bir ışıklandırmayla harika bir dekor haline gelecektir. Bunun yanında bambu dekor kâseleri de kullanabileceğiniz diğer objelerden. Dekor alışverişine gittiğinizde birçok yerde tamamı ahşap olan dekor ürünlerini görebileceksiniz. Ahşaptan evler, arabalar, vazolar ve çerçeveler dekorasyon için kullanılabilir. Dekor ürünlerinde en önemli avantaj eskitmedir. Eskitme yapılmış dekor ürünleri hem ahşap sıcaklığını verir hem de eve vintage bir hava katar.

Duvarlar Tablolarla Tamamlanmalı

Tablo kullanmadan ev dekorasyonunun tamamlanmış olduğu düşünülemez. Evinizin büyüklüğüne ve nerede kullanacağına göre değişmekle birlikte büyük boyutlu tabloları tercih edebilirsiniz. Tabloların kenarlarında ahşap detaylar bu noktada önemlidir. Metal çerçeveler yerine tablonuzu ahşap dekorlar ile çerçeveletebilirsiniz. Tercih edeceğiniz kenarlığın rengini belirlerken duvarınızın rengini göz önünde bulundurmalısınız. Ton olarak birbirinden uzak, zıt renkler doğru olacaktır.

Ahşap Dekorlar Bir Arada Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev dekorasyonunuzda ahşap detayları birçok yerde kullanacaksanız bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir arada kullanılacak ahşaplarda renk tonu oldukça önemli olacaktır. Örnek olarak zeminde sütlü kahve tonları kullanmışsanız aynı tonların hafif koyusunu mobilyalarda tercih edebilirsiniz. Dekor ürünlerinde kendinizi çok kısıtlamadan akıllıca tercihler yapabilirsiniz. Tamamı aynı renk tonunda olan ahşap dekorasyonundan uzak durmalısınız.


Yorum Yaz

Merhaba sevgili ziyaretçi bu yazı için sizde yorumunuzu burada paylaşabilir veya diğer yorum sahiplerine cevap yazabilirsiniz.